Warto wiedzieć

Zęby - ogólne wiadomości

Na uzębienie człowieka składa się 20 zębów mlecznych (w dzieciństwie) i 32 zęby stałe. Wśród zębów wyróżniamy siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. W uzębieniu mlecznym nie występują zęby przedtrzonowe.
Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać u dzieci 6-miesięcznych (czasami występują zęby noworodkowe) i wyrzynają się przez następne 2 lata.Wymiana zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się ok. 5-6 roku życia. Stopniowo dochodzi do resorpcji (zanikania) korzeni zębów mlecznych. Zęby zaczynają się ruszać i wypadają. Wyrzynanie się zębów stałych przebiega w kilku etapach. Najpierw u 6-9-latków wyrzynają się pierwsze trzonowce (szóstki) i siekacze. Ostatnie zęby trzonowe u wielu osób wyrastają czasami powyżej 20 roku życia, często nie wszystkie, a u niektórych w ogóle się nie pojawiają. Tylko 50% dorosłych ma wszystkie 4 ósemki. Brak zawiązków zębowych nazywamy hipodoncją najczęściej dotyczy ósemek,następnie drugich przedtrzonowców i siekaczy bocznych.

Zęby mleczne - jak dbać o zdrowe zęby naszych pociech

Najważniejszym powodem chorób zębów mlecznych jest nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej dziecka. Nawet gdy maluch nie ma jeszcze zębów należy przecierać mu dziąsełka gazą zwilżoną wodą lub naparem z rumianku w celu oczyszczenia z resztek pokarmu. Kiedy zęby mleczne są już w buzi należy je czyścić szczoteczką początkowo zwilżoną wodą lub pastą bez fluoru i kiedy umie już wypluwać pastami  z fluorem ale o mniejszym stężeniu.

Parodontoza

Zwykle uważamy, że największym wrogiem zębów jest próchnica. Tymczasem po ukończeniu 35. roku życia więcej szkody wyrządza paradontoza - groźna choroba przyzębia. Polega ona na stopniowym odsłanianiu szyjek zębów.

Jakie są pierwsze objawy świadczące o paradontozie?
Pierwszych objawów można nie zauważyć. Nasze zaniepokojenie powinna wzbudzić przede wszystkim każda zmiana w wyglądzie dziąseł. Gdy są nabrzmiałe, zaczerwienione lub krwawią, należy iść do lekarza stomatologa. Nie należy też z tym zwlekać, gdy zęby stają się nadwrażliwe na ciepło i zimno, tworzy się na nich kamień nazębny, gdy czujemy niesmak w ustach lub wyczuwamy przykrą woń wydobywającą się z jamy ustnej. Sygnałem alarmowym jest rozchwianie zębów (nawet jednego), z odsłonięciem szyjek zębowych.

Czy i w jaki sposób można zapobiec paradontozie?
Przede wszystkim trzeba często (co najmniej dwa razy dziennie), a jeśli to możliwe - po każdym posiłku, myć zęby. Co najmniej raz na pół roku musimy chodzić na kontrolne wizyty do stomatologa, a co sześć miesięcy usuwać kamień, odkładający się na zębach. Należy również przestrzegać odpowiedniej diety.

Jakie środki higieny powinny stosować osoby zagrożone chorobą?
Zacznijmy od właściwej szczoteczki - zalecamy szczoteczkę o średniej twardości lub miękką. Trzeba ją wymieniać nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Jeśli chodzi o pasty to zaleca się sięgnąć po pasty, które zapobiegają osadzeniu się kamienia nazębnego, lub po preparaty zapobiegające parodontozie. Warto też skorzystać ze środków uzupełniających higienę jamy ustnej - nitki, wykałaczki z miękkiego drewna oraz wodne irygatory wypłukujące resztki jedzenie z kieszonek dziąsłowych i jednocześnie masujące dziąsła.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa, związane z kontaktem z dentystą, mogą być jedną z przyczyn dentofobii. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszego kontaktu z dentystą. Zbyt często rodzice, którzy odczuwają strach przed leczeniem, nieświadomie przekazują pociechom swoje lęki. „Nie bój się, pan doktor nie zrobi ci krzywdy”, „nie bój się nic nie będzie bolało” to zapewnienia, które przynoszą najczęściej odwrotny od zamierzonego skutek. A to właśnie od rodziców dziecko powinno dowiedzieć się, że wizyta w gabinecie nie jest niczym niezwykłym, a „pan doktor” musi poprostu sprawdzić, czy wszystkie ząbki są zdrowe. Dostępne na naszym rynku książeczki i zestawy „narzędzi” stomatologicznych dla dzieci pomagają zaznajomić malucha z przebiegiem takiej wizyty.

Ból zęba

Ból zębów zdarza się niemal każdemu z nas. Może on wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, która doprowadziła do próchnicy albo reakcji nadwrażliwych zębów na zimne czy ciepłe potrawy. Nie należy lekceważyć takiego bólu, nieleczone ubytki mogą prowadzić bowiem do zakażeń i problemów z dziąsłami.

Ból może być samoistny lub wystepować pod wplywem jakiegos bodzca takiego, jak ciepło, zimno lub nacisk. Może mieć charakter stały i napadowy, pulsujący oraz kłujący. Ważne jest rozpoznanie natężenia bólu i określenie go na skali silny - słaby. Istotne jest jego ewentualne promieniowanie. Udzielenie odpowiedzi na zadane przez stomatologa pytania pozwolą na ustalenie przyczyny bólu.

Pamiętajmy, że gdy tylko poczujemy ból zęba należy skontaktować się ze stomatologiem. Pozwoli to uniknąć poważnych komplikacji i ewentualnych ekstrakcji lub leczenia endodontycznego.

Co to jest implant?

Implant, wbrew obiegowej opinii, to sama śruba wkręcana w kość, imitująca korzeń zęba. Wiele osób niesłusznie nazywa implantami cały zestaw: śruba, mocowanie i korona.

Niezależnie od terminologii, warto zapamiętać, że implanty służą po prostu do rekonstrukcji braków uzębienia. Na implantach mocować można różnego rodzaju protezy, mosty i korony protetyczne.Implanty są jakby sztucznym korzeniem. Implanty mogą być wszczepione zarówno w szczęce jak i w żuchwie, mogą być pojedyncze lub można wszczepić kilka. Sposobów leczenia implantologicznego jest wiele podobnie jak dużo jest rodzajów implantów. To pozwala wybrać wariant najkorzystniejszy w każdym indywidualnym przypadku.

Rodzaj wszczepu zależy od potrzeb pacjenta, finansów, jakości kości, ogólnego zdrowia oraz czasu który pacjent może poświęcić na leczenie.

Lakowanie bruzd

Jest to zabieg polegający na zabezpieczeniu głębokich bruzd świeżo wyrżniętych zębów u dzieci i młodzieży przy pomocy specjalnej uwalniającej fluor żywicy. Zabieg ten ma na celu utrudnienie kolonizacji bruzdy przez bakterie próchnicotwórcze. Powinno się go wykonać jak najwcześniej po wyrżnięciu się zęba, gdy tylko jego powierzchnia żująca pojawi się w całości ponad dziąsłęm. Jest jedyną metodą o udowodnionej skuteczności w zapobieganiu próchnicy pierwszych trzonowców, tzw. szóstek; można także w ten sposób zabezpieczać wszystkie trzonowce i przedtrzonowe.

Lakierowanie

Lakierowanie to pokrywanie gładkich powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor. Lakierować można zęby zdrowe, dokładnie umyte przez stomatologa. Zabieg powtarza się co pół roku. Co trzy miesiące wykonuje się go u dzieci mających bardzo słabe zęby lub często leczonych antybiotykami, a także u dzieci niepełnosprawnych.







Kontakt

Gabinet stomatologiczny CityDental

ul. Adama Rapackiego 17 lok.4
26-600 Radom
tel. 48 384 00 40
kom.
607 303 305
e-mail:
rafal.abramowicz@wp.pl